زمان هرگز از حرکت باز نایستاده و نخواهد ایستاد. برای پیشرفت در کار، زندگی و هنر، باید همراه و همگام با زمان بود و حتی یک لحظه هم از آن نباید عقب افتاد.

تمام کسانی که در حرفه خود پیشرفت داشته اند، به خاطر این بوده که نگاه شان به آینده بوده و تنها نیم نگاهی به گذشته داشته اند؛ آن هم فقط برای استفاده از تجارب.
در عالم هنر نیز، هرگز نمی‌توان به عقب بازگشت یا متوقف شد، زیرا یک لحظه غفلت باعث هلاکت هنرمند در مهلکه بی هویتی و تکرار خواهد شد. متأسفانه در ایران، همواره رجعت به گذشته وجود داشته که آسیب‌های غیر قابل جبرانی را بر پیکر هنر و ادب وارد کرده است.

سبک بازگشت در ادبیات

در دوره صفویه، سبک هندی رایج بود و شاعران بزرگی در این عرصه یکه تازی می‌کردند.بسیاری از این شاعران،شعر را از پس دیوار بلند کاخ‌ها به میان مردم آوردند و عطر و بوی مردمی‌به آن دادند.شاعرانی بودند نکته سنج و نغز گو که با تشبیهات ساده و گاه پیچیده،روح شعر را جلا می‌داند.در این دوران که شعر ،همراه با زمان پیش می‌رفت، عده ای شاعر پرگو و دور از هنر نیز هزاران بیت ضعیف سرودند که نه در دل مردم ته نشین شد و نه در ذهن ادبیات ماند.همین بهانه ای شد تا عده ای شعر سبک هندی را ناپسند شمرده ، رجعت به گذشته کرده و پیرو شاعران قدیم شوند تا به وادی تکرار مکررات بیفتند که افتادند.

سبک بازگشت بزرگ ترین ضربه را به ادبیات و شعر ایران زد و باعث عقب ماندگی شد. اگر همان موقع به جای عقبگرد رو به جلو حرکت می‌کردند، ادبیات و شعر ما درجا نمی‌زد.

 

فیلمفارسی
فیلمفارسی

سینمای ایران و فیلمفارسی

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

سینما از هنرهایی است که نگاهش باید همواره به جلو باشد،اگر چنین نباشد سریع تر از آنچه که فکرش را بتوان کرد مخاطبان را از دست خواهد داد. پیشرفت سینمای‌هالیوود مدیون نگاه به آینده و به روز بودن است. اگر غیر از این بود، سینمایی وجود نداشت.

در میانه دهه پنجاه، سینمای فیلمفارسی ورشکست شد. در آن زمان فیلم‌های تفکر برانگیز کمتر ساخته شده یا مخاطب نداشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌سینمای ایران،بعد از کمی‌رکود،حرکتی رو به جلو را آغاز کرد که مخاطبان نیز از ساخت چنین فیلم‌هایی استقبال کردند. در حقیقت انقلاب باعث پیشرفت سینما شد، اما دیری نپایید که محدودگران با ایجاد محدودیت‌ها، چرخ سینما را کند کرده تا در آینده ای نه چندان دور از حرکت باز ایستد.

ممنوعیت اکران فیلم خارجی، زمینه سازی بازگشت به فیلمفارسی

یکی از بدترین عملکرد محدود گرایان ممنوعیت اکران فیلم‌های خارجی بود که نفس سینمای ایران را گرفت و از تنفس انداخت.متأسفانه مدیران و تهیه کنندگان محدود گرا ،عمداً موجب شدند تا سینمای ایران به فیلمفارسی بازگشت داشته و دوباره فیلمفارسی سازان درسینمای بی صاحب ایران جولان دهند.

در حال حاضر سینمای ایران در بدترین وضعیت خود در طول تاریخ به سر می‌برد.

کار به جایی کشیده که استاد سینما نیز که زمانی دم از سینمای نوین می‌زد به جمع فیلمفارسی سازان بپیوندد و در این مهلکه دست و پا بزند.از همه بدتر اینکه تهیه کنندگان این گونه آثار سخیف،به شدت از این فیلم‌ها حمایت کرده و گریبان خود و دیگران را دریده و می‌درند.
جای تأسف دارد که برخی از به اصطلاح خبرنگاران از این نوع فیلم‌ها و عوامل شان حمایت کرده و این عمل سبب شد امر به فیلمفارسی سازان مشتبه شده و برای دیگر فیلمسازان و حتی سازمان‌ها شاخ و شانه بکشند.

بازگشت به سینمای فیلمفارسی، آن هم در دورانی که سینمای جهان اعجاب می‌کند، یعنی رفتن به قهقرا و نابودی کامل.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای دریا موزیک | دانلود آهنگ ها و مطالب محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.